Facebook

تهیه نسخه موبایل سایت

آیا می دانستید در حدود چندین بیلیون کاربر با استفاده از تلفن همراه خود به سایتها مراجعه می نمایند و به این تعداد هر لحظه اضافه می گردد!

در حدود 20% از کاربران موبایل، وب سایت را از طریق موبایل خود مرور می نمایند و این دلیل بسیار مناسبی می باشد که می بایست سایتی مخصوص مرورگر موبایل طراحی نمایید تا مرور سایت شما توسط مرورگر موبایل مناسب باشد.

شرکت های بزرگی نسخه موبایلی سایت خود را به همین دلیل طراحی نموده اند. هم اکنون عده بسیار زیادی کاربر در اینترنت موجودند که توسط موبایل خود  سایت ها را مرور می نمایند ولی تعداد خیلی کمی از سایت ها  هستند که نسخه سایت مناسب موبایل دارند به طوری که سایت آنها در موبایل به راحتی قابل رویت باشد.

کارهای متفاوتی از طراحی سایت معمولی می بایست برای طراحی سایت مناسب موبایل صورت گیرد. این مطالب به شما در طراحی سایت موبایل کمک خواهد نمود.

نسخه موبایل سایت

بازدیدکنندگان سایت موبایل

گام اول در طراحی سایت مناسب موبایل آن است که بدانید چه کسانی سایت شما را مشاهده می نمایند. کاربران وب سایت های موبایل اشخاصی هستند که زمان کمی دارند و معمولا پشت میز نیستند بنابراین می بایست دسترسی و ظاهر آن به گونه ای طراحی گردد تا کاربر سریع مطلب مورد نظر خود را بیابد.

تفاوت مرور سایت از طریق کامپیوتر و تلفن همراه آن است که کاربری که سایت را از طریق موبایل رویت می نماید ممکن است در حال حرکت باشد.

اصول اولیه طراحی سایت موبایل

باید در نظر داشته باشید سایتی که برای کامپیوتر طراحی می گردد برای موبایل مناسب نیست، زیرا اصول و قواعد طراحی سایت برای کامپیوتر بر مبنای استانداردهای کامپیوترها می باشد که به عنوان w3c شناخته می شود.

مرورگرهای موبایل برای رویت مطالب با حجم پایین ایجاد شده اند بنابراین در طراحی سایت موبایل خود می بایست به حجم صفحه و میزان دیتاها دقت نمایید و سایت را در پایین ترین حجم ممکن طراحی نمایید

ساده ترین راه برای پیاده سازی وب سایت موبایل استفاده از قالب سایت فعلی شما می باشد که برای عرض و قالب موبایل طراحی شده باشد. در صورتی که قصد دارید این کار را انجام دهید می بایست تغییرات بسیاری در گرافیک و ساختار سایت خود دهید.

 

نسخه موبایل وب سایت

اصول و قواعد طراحی سایت موبایل

  • در ایجاد ساختار سایت از css استفاده نمایید و سایت را با استفاده از دایو طرح ریزی نمایید و سعی نمایید حتی الامکان از جداول استفاده ننمایید.
  • ساده تر است که کد نویسی سایت را بر مبنای XML یا XHTML انجام داده باشید, برای کاراکتر ست از UTF-8 استفاده نمایید.
  • در نظر داشته باشید که سایت صفحه موبایل ها نیز با یکدیگر متفاوت می باشند سایت را به گونه ای طراحی نمایید تا در نسخه های مختلف عرض موبایل به خوبی پیاده سازی گردد و حتی المکان از عرض های ثابت استفاده ننمایید و عرض را به صورت درصدی مقدار دهید.
  • در نظر داشته باشید موارد مهم را حتی المکان در بالای صفحه قرار دهید. به دلیل کوچک بودن ابعاد صفحه موبایل مرور یک سایت توسط موبایل ممکن است زمانبر باشد آیتم های موجود در صفحه را به گونه ای ساده در اختیار کاربر قرار دهید.
  • برای انگشت طراحی نمایید. سایز لینک ها حداقل می بایست 30-40 پیکسل باشد و فواصل بین کلید ها را برای انگشت انسان حتما رعایت نمایید.
  • زمان دانلود را در نظر داشته باشید. از تصاویر پس زمینه استفاده ننمایید… زیرا ممکن است خوانایی مطالب را از بین ببرد. از گرافیک های کوچک در سایت استفاده نمایید و حتی المکان گرافیک کمتری استفاده نمایید. سایز تمامی آیتم های صفحه خود را به حداقل برسانید تا درخواست های http به حداقل برسد و سایت سریع تر بارگذاری شود.
  • فرم ها را از طریق text box (تکست باکس)انتخاب ننمایید و آن ها را از طریق radio (رادیو) و check box (چک باکس)  طراحی نمایید. عناوین فیلدهای فرم را بالای فیلد کار نمایید و فرم را حتما به صورت تک ستونی طراحی نمایید. پر کردن فرم از طریق موبایل بسیار سخت می باشد آن را هر چه می توانید ساده طراحی نمایید.
  • در طراحی فرم ها فیلدهای فرم را حداقل طراحی نمایید و داده های ثبت شده کاربر را برای دفعه بعد در سیستم ثبت نمایید
  • اکثر مرورگرها از پلاگین ها و اکستنشن ها پشتیبانی نمی نمایند.
  • در پایان برای طراحی سایت موبایل این مطلب را در ذهن داشته باشید که کمتر بهتر است. سعی نمایید از گرافیک های بی مورد در طراحی سایت خود استفاده ننمایید
پانوشت:تهیه نسخه موبایل سایت- نسخه موبایل سایت-سایت موبایل-طراحی سایت در کرج

چقدر این پست کار آمد بود؟لطفا امتیاز دهید

بر روی ستاره ها جهت امتیاز دهی کلیک کنید

As you found this post useful...

Follow us on social media!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + هجده =