Facebook
5/5 - (1 امتیاز)

در این مقاله ما قصد داریم به شما نحوه اضافه کردن دامنه جدید به هاست سی پنل را آموزش دهیم. قطعا شما با واژه دامنه و هاست آشنایی دارید. لذا ما براسی شروع آموزش به طور مختصر در مورد آنها با شما صحبت خواهیم کرد.

 

دامنه چیست ؟

قبل از آموزش اضافه کردن دامنه جدید به هاست سی پنل، ابتدا باید با عنوان دامنه آشنا شویم. دامنه در حقیقت آدرسی است که شما آن را در مرورگر جستجو می کنید، تا وارد یک سایت شوید. به بیان ساده تر اگر وب سایت حکم یک خانه را داشته باشد، نام دامنه یا Domain Name آدرس این خانه می باشد.

هاست چیست؟

برای اضافه کردن دامنه جدید به هاست سی پنل ابتدا باید با واژه ی هاست آشنا شوید. واژه ی هاست (Host) به معنای میزبانی است. در حقیقت هاست محیط مجازی است که بر روی یک سرور برای سایت ارائه می شود. به بیانی دیگر میزبانی وب یا Web  hosting  سرویسی است که سایت یا وب اپلیکیشن مورد نظر را برای سایر کابران در اینترنت قابل دسترس می کند.

هنکامی که شما در یک سرویس هاست ثبت نام می کنید، به واقع بخشی از فضای سرور فیزیکی را اجاره می کنید. در نتیجه می توانید تمامی فایل ها و محتوای وب سایت مانند کدهای HTML ،CSS، تصاویر و پایگاه داده را در آن ذخیره کنید. بدین ترتیب کاربران می توانند به سایت شما دسترسی یابند.

 

انواع هاست

برخلاف آن که هاست دارای انواع مختلفی است، اما اضافه کردن دامنه جدید به هاست سی پنل به یک روش واحد صورت می گیرد. البته اکثر ارائه دهندگان سرویس هاست تقریبا همه ی این انواع را ارائه می دهند. بدین صورت می توانند مشتریان بیشتری را جذب و راضی کنند.

با توجه نوع وب سایت، که یک وبلاگ شخصی است، و یا یک وب سایت تجاری بزرگ، نوع هاست را می توانید انتخاب کنید. در این جا ما نام هاست و برخی از ویژگی هایشان را برای شما آورده ایم.

  • هاست اشتراکی (Shared hosting)
    • هاست نیمه اختصاصی یا مجازی VPS (Virtual Private Server)
    • هاست ابری (Cloud hosting)
    • هاست وردپرس (WordPress hosting)
    • هاست اختصاصی (Dedicated hosting)

 

هاست اشتراکی 

رایج ترین نوع هاست، هاست اشتراکی است. استفاده از این نوع هاست گزینه مناسبی برای اکثر مشاغل کوچک و وبلاگ های شخصی می باشد. به کمک هاست اشتراکی، شما می توانید یک سرور را با سایر سرویس گیرندگان سهیم شوید. لازم به ذکر است وب سایت هایی که در یک سرور مشترک می شوند، از تمامی منابع همچون حافظه، قدرت محاسبات، فضای دیسک و سایر موارد به صورت اشتراکی بهره می برند.

هاست VPS 

هنگامی که شما از یک هاست VPS یا به عبارت دیگر هاست مجازی بهره می برید، در حقیقت هنوز شما یک سرور را با دیگران سهیم هستید. با این تفاوت که در این نوع هاست یک بخش مجزا برای شما اختصاصی شده است. به عبارت بهتر، شما یک فضای اختصاصی در سرور و مقدار ذخیره شده ای از منابع و حافظه را دریافت می کنید. لازم به ذکر است که VPS می تواند برای مشاغل متوسط بسیار مناسب باشد.

 

هاست ابری

در حال حاضر مطمئن ترین نوع هاست در ایران هاست ابری می باشد. چرا که در دو نوع هاست قبلی اطلاعات و منابع شما تنها در یک هاست و آن هم به صورت اشتراکی ذخیره می شد. اما در هاست ابری، تمامی پرونده ها و منابع شما در مجموعه ای از سرورها ذخیره می شود.

استفاده از این نوع سرور موجب می شود تا اگر برای یک سرور مشکلی پیش آمد، ترافیک سایت شما به صورت خودکار به سرور دیگری منتقل می شود. در نتیجه سایت شما دچار کاهش سرعت نخواهد شد. این اتفاق برای سایت هایی که دارای ترافیک بالایی هستند بسیار با اهمیت است.

 

هاست وردپرس

اضافه کردن دامنه جدید به هاست سی پنل در وردپرس مانند سایر هاست ها می باشد. از دیگر هاست هایی که به صورت اشتراکی استفاده می شود، هاست وردپرس است. در واقع این نوع هاست برای دارندگان سایت وردپرسی ایجاد شده است.در واقع سرور این نوع هاست به طور اختصاصی برای وردپرس پیکربندی شده است.

بدین ترتیب سایت شما دارای پلاگین هایی است که برای کارهای مهم همچون ذخیره سازی و امنیت نصب شده است.  به واسطه همین پیکربندی خاص و بهینه، سایت بسیار سریع تر بارگذاری خواهد شد. بنابراین سایت شما با مشکلات کمتری مواجه می شود.

 

افزودن و حذف کردن دامنه از هاست سی پنل

شاید شما تصمیم گرفته باشید که سایت جدیدی روی هاست فعلی خود راه اندازی کنید. بنابراین شما باید دامنه جدیدی به هاست خود بیافزایید. گاهی نیز پیش می آید که قصد دارید دامنه ای را از روی هاست حذف کنید. در این بخش ما قصد داریم نحوه اضافه کردن دامنه جدید به هاست سی پنل و نیز حذف کردن آن را به شما آموزش دهیم.

 

اضافه کردن دامنه جدید به هاست سی پنل

Addon Domain  شما را قادر می سازد چند دامنه با محتوای متفاوت را در هاست خود مدیریت نمایید. برای اضافه کردن دامنه به هاست سی پنل ابتدا باید name server های هاست را بر روی دامنه تنظیم نمایید. بعد از فعال شدن نیم سرور ها می توانید اقدام به اضافه کردن دامنه نمایید. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که، ابتدا باید مطمئن شوید که هاست شما قابلیت Addon Domain  داشته باشد.

بعد از ورود به هاست خود از قسمت Add Domains ،Domains را انتخاب کنید.

اضافه کردن دامنه جدید به هاست سی پنل

در صفحه ای که باز می شود مانند تصویر زیر طبق توضیحات، اطلاعات را تکمیل نمایید.

اضافه کردن دامنه جدید به هاست سی پنل

در فیلد اول نام دامنه را بدون www و http وارد نمایید.

– قسمتهای Subdomain و Document Root به صورت اتوماتیک ایجاد می شوند.

در صورتیکه تیک گزینه create an FTP… را بزنید، می توانید یک اکانت FTP برای امنه جدید نیز ایجاد نمایید. در نهایت بر روی Add Domain کلیک نمایید.

حذف یک دامنه در هاست سی پنل

همان طور که پیش تر گفته شد، شما می توانید علاوه بر اضافه کردن دامنه جدید به هاست سی پنل، اقدام به حذف دامنه نیز کنید. برای حذف یک دامنه Addon در سی پنل می توایند به صورت زیر اقدام نمایید:
ابتدا وارد هاست سی پنل خود شده و Addon را انتخاب نماببد.
در مرحله بعد، در قسمت پایین, زیر عملکردها, گزینه حذف را کلیک کنید.

**حذف دامنه Addon باعث جذف دامنه از DNS و تنظیمات سرور می شود. پایگاه داده و فایل های شما با حذف دامنه Addon تغییری نمی کنند . شما فقط امکان دسترسی به فایل ها با آن نام دامنه را ندارید.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم به شما نحوه اضافه کردن دامنه جدید به هاست سی پنل را آموزش دهیم. شاید شما جزو افرادی باشید که برای کسب و کار خود نیاز به طراحی سایت داشته باشید. شرکت سه سوت وب با به کار گیری تیمی مجرب می تواند سایتی با کیفیتی عالی و با در نظر گرفتن زمینه فعالیت شما طراحی کند.