Facebook

اینماد را می توان به نوعی نشانه ی اعتماد دانست ، در واقع زمانی که کسب و کاری با رعایت قوانین و مطابق معیارهای استاندارد ، مجوز وزارت صنعت و معدن را به دست آورد ای نماد دریافت می کند.

این برچسب را زمانی می توانید در اختیار داشته باشید که با بررسی وب سایت شما اطمینان کامل از صلاحیت مالک و احراز هویت محقق شود سپس این نماد با مدت اعتبار یک ساله برای شما صادر می گردد. در حال حاضر اینماد (نماد اعتماد الکترونیک ) برای کسب و کار های فعال در شبکه های اجتماعی وپیام رسان های مورد تایید نیز قابل تهیه می باشد.

نماد اعتماد الکترونیکی در سه سوت وب
اخذ ای نماد با سه سوت وب

اینماد را به اختصار توضیح دادیم حال به بیان تفصیلی آن می پردازیم:

شاید اولین سوالی که ذهنمان را درگیر کند این باشد،

ای نماد یا به عبارت واضح تر نماد اعتماد الکترونیکی برای چه گروهی لازم است؟

اگر برای کسب کار خود به طراحی سایت پرداخته اید یا کسب و کار اینترنتی دارید وبه فروش محصولات می پردازید و همچنین  وجود درگاه بانکی برای پرداخت از الزامات سایت شماست باید از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ای نماد ،( نماد اعتماد الکترونیکی ) دریافت کنید. اینماد برای انواع فعالیت اینترنتی موجب جلب اعتماد مشتریان می گردد.

همچنین رعایت موارد ذیل نیز الزامی است:

باید تمام  مراحل سفارش و پرداخت وجه به صورت آنلاین و  از طریق سایت باشد.

شرکت‌های دارای اعتبار قانونی و به ثبت رسیده می‌توانند ای‌ نماد را دریافت کنند.

دامنه وب سایت در اختیار شرکت یا مالک آن باشد.

نحوه ی دریافت اینماد به چه صورت می باشد؟

اگر قصد دارید برای سایت خود ای نماد دریافت کنید باید مراحلی که در ذیل ذکر گردیده را طی کنید اما قبل از ذکر این مراحل باید یادآور شویم که امکان داشتن درگاه بانک بدون داشتن اینماد نیز وجود دارد ولی تنها زمانی می توانید درگاه بانکی داشته باشید که از درگاه های واسط کمک یگیرید. اما باید توجه داشته باشید که این کار ممکن است معایبی را نیز داشته باشد. برای مثال در این روش امکان تغییر مبلغ وجود ندارد و می بایست مبلغ مشخص شده همراه با سایر فیلدهای ایجاد شده پرشده و پرداخت صورت گیرد.

و اما مراحل مورد نیاز برای دریافت ای نماد:

 1. ثبت نام
 2. تکمیل اطلاعات ( احراز اطلاعات هویتی)
 3. افزودن کسب و کار
 4. تاییدیه فنی
 5. احراز صحت اطلاعات کسب و کار ( از قبیل : آدرس محل فعالیت ، شمارعس کسب و کار اینترنتی و احراز آدرس پست الکترونیکی)
 6. تکمیل فرم نظر سنجی
 7. بررسی چک لیست الزامات نماد الکترونیکی
 8. تعهد نامه الکترونیکی
 9. اعطای نماد
 10. درج کد مجوز بر روی وب سایت
اینماد همراه با سه سوت وب

علت اهمیت اخذ اینماد

چرایی دریافت این نماد الکترونیکی شاید بر همگان روشن نباشد بنابراین به بررسی علت اهمیت آن می پردازیم. ای نماد یا نماد اعتبار الکترونیکی در راستای تسهیل فرآیند تمدید برای کسب و کارهای اینترنتی و همچنین با هدف حمایت از حقوق مصرف کنندگان تعریف شده است.

برخی از مهم ترین دلایل اهمیت آن در ذیل ذکر گردیده است:

 • احراز هویت صاحبان کسب و کارها
 • مشخص شدن صلاحیت کسب و کارهای اینترنتی و پیام رسان ها
 • ایجاد بستر پرداخت مطمئن
 • حفظ امنیت پرداخت مشتریان از درگاه ها
 • اماکن پیگیری حقوقی از نهادهای ذیربط در صورت بروز تداخل یا مشکل برای مشتریان و صاحبان مشاغل
 • و در نهایت برای ساماندهی کسب و کارهای اینترنتی

انواع حالت نماد اعتماد الکترونیکی

به طور کلی اعتبار و کیفیت یک سایت فروش خدمات را می توان به نوعی از ستاره های نماد اعتماد الکترونیکی آن دریافت ، اینکه برای خرید و پرداخت هزینه ی از چه درگاهی استفاده شود تاثیر مستقیمی بر بازدیدکنندگان از سایت شما خواهد داشت یا به عبارت ساده تر هرچه تعداد ستاره های بیشتری را مشاهده کنید تصمیم شما برای خرید قطعی تر خواهد شد و به کیفیت بهتر طراحی سایت پی خواهید برد.

حتی در برخی موارد ای نماد می تواند اولین معیار خرید از سایت شما باشد که بر تصمیم گیری مشتریان اثر مستقیم خواهد داشت.

انواع اینماد عبارتند از:

نماد موقت : که دارای حداقل معیار ها است.

در واقع  حداکثر سرعت برای اخذ این نماد برای وب سایت های فروشگاهی با حداقل معیارهای ممکن استفاده می شود.

برای این کار می بایست  گزینه ی کسب و کار های نوپا را انتخاب کنید و چک لیستی از الزامات موجود را مورد بررسی قرار داده و با تایید نهایی لوگوی نماد بدون ستاره را دریافت نمایید.

نماد دائم یک ستاره: هرگاه فروشگاهی موفق به دریافت نماد موقت گردید، با بررسی  فروشگاه مطابق با استاندارهای لازم  پروسه ی اعطای نماد دائم آغاز می شود. اعطای نماد دائم نیازمند احراز مجموعه ای از معیارهاست که عبارتند از:

نماد دائم دو ستاره: برای دریافت نماد دو ستاره باید مراحلی همانند یک ستاره را از لحاظ معیارهای ارزیابی ، طی کنید تنها تفاوت آن در الزام برای دریافت گواهی امنیتSSL  می باشد .

نماد اعتماد الکترونیکی از سه سوت وب

اطلاعاتی که پس از دریافت نماد اعتماد الکترونیکی در پروفایل شما نمایش داده می شود چیست؟

با دریافت ای نماد و اخذ مجوز ، یقیقا اطلاعاتی در پروفایل شما قرار می گیرد که موجب ارتقای اعتبار شما خواهد شد این اطلاعات که در معرض دید همه ی بازدیدکنندگان قرار می گیرد عبارتند از:

 • نام کسب و کار
 • آدرس وب سایت
 • وضعیت اعتبار نماد اخذ شده ( تعداد ستاره های مندرج)
 • آدرس کسب و کار
 • تلفن ثابت
 • پست الکترونیکی

اعتبار اینماد

شاید یکی از چالش هایی که ذهن شمار را درگیر کرده مدت اعتیار ای نماد باشد،

آیا یک نماد الکترونیکی شما دارای مدت اعتبار است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله ، مدت اعتبار اینماد یک سال است

بنابراین پس از انقضای اعتبار باید برای تمدید اقدام کنید، عدم انجام این کار به عنوان تخلف محسوب می گردد.

برای تمدید باید پروسه ای را در نظر داشته باشید

صاحب ای نماد می بایست سه هفته قبل از انقضای مدت ، نسبت به درخواست تمدید خود اقدام کند

سپس با بررسی مرکز از طول مدت فعالیت ،  این سازمان برای صدور مجوز اقدام می نماید.

در صورتی که کسب و کار دارای ای نماد ، شکایت و تکرر اخطار نظارتی نداشته باشد درخواست تمدید به صورت خودکار انجام می پذیرد و ایمیلی جهت اطلاع رسانی برای صاحب کسب و کار ارسال می شود ، با مراجعه به پنل کاربری می توان مراحل تمدید را پیگیری نمود.

اگر تمایلی برای تمدید ای نماد ندارید باید درخواست ابطال را دو هفته تا انقضای مدت اعتبار اعلام نمایید.

 برای انجام این پروسه و صدور ابطال می بایست تمامی شکایات ثبت شده از کسب و کار مذکور در سامانه اینماد برسی و حل شده باشند همچنین در بازه ی زمانی فرایند ابطال، لوگوی نماد الکترونیکی با مهر (منقضی شد) نمایش داده می شود .لازم به ذکر است در صورتی که با گذشت 2هفته از اتمام تمدید اعتبار ، برای حل شکایات اقدامی صورت نگیرد ، با ارسال شکایات حل نشده به مراجع ذیصلاح ، نماد اعتماد علاوه بر تعلیق با قرار گرفتن دامنه در لیست سیاه همراه خواهد بود.

نماد اعتماد الکترونیکی

آیاکسب و کارهای فعال در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها قابلیت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی را دارند؟

در دنیای ما شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها بخش زیادی ازوقت ما را به خود اختصاص داده اند و ما با انبوهی از سبکه ها و اپلیکیشن ها در ارتباط هستیم ، بنابراین پاسخ به این سوال تا حدودی مشخص شده است.

بنابراین در پاسخ به سوال ذکر شده باید بگوییم بله .

نماد اعتماد الکترونیکی به مشاغل فعال در شبکه های اجتماعی و پیام رسان های مجاز نیز اعطا می شود

تمام دارندگان کسب و کارالکترونیکی در شبکه های اجتماعی می توانند جهت ثبت نام نشانی فعالیت خود و اخذ ای نماد با مراجعه به سامانه نماد و ایجاد حساب کاربری ، اقدام به ثبت نشانی فعالیت خود در شبکه های اجتماعی نمایند برای این کار می توان با ورود به پنل کاربری خود  و از قسمت افزودن شناسه اقدام به ثبت نشانی در پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی نمایند.

آیا اینماد قابل واگذاری می باشد؟

بله

نماد اعتماد الکترونیکی به گونه ای طراحی شده که قابل انتقال نیز می باشد ، این واگذاری یا انتقال شرایط پیچیده ای ندارد و تنها کافیست فرد مورد نظر به مرکز معرفی شود و مرکز با ارزیابی و بررسی و پس  از تایید اقدام به واگذاری می نماید.

آیا اینماد به تمامی کسب و کارها ، کالا و خدمات  تعلق می گیرد؟

جواب این سوال منوط به برخی شرایط است اگر کالا و یا خدمات ارائه شده در لیست اقلامی که از طرف پلیس فتا ممنوع اعلام گردید ، وجود داشته باشد ، از دریافت ای نماد محروم خواهد شد بنابراین باید در نظر داشته باشید که خدمات شما در لیست مذکور قرار نداشته باشد. این فهرست در سایت اینماد قابل دست یابی است.

با توجه به مطالبی که در بالا ذکر شد می توان نتیجه گرفت:

لازمه ی انجام هرکاری شناخت درست است تا از هر گونه ضرر و هزینه ی بی مورد جلوگیری شود

در عصر ارتباطات زمانی که با تغییر مکان حتی یک نقطه در نشانی سایت ها به سادگی می توان کلاهبرداری کرد اطمینان و اعتبار حرف اول را می زند بنابراین برای اینکه دیگران به ما اعتماد کنند و صداقت خود را به مشتریان اثبات کنید ، همچنین زمانی که خواهان استفاده از خدمات سایرکسب و کارها می باشید  و نیازمند وجود اعتماد به  طرف مقابل هستید نیاز به مجوز معتبری که قدرت پاسخگویی داشته باشد از اهمیت فراوانی برخوردار است .اخذ مجوز از ارگان مربوطه از بهترین روش های این امر است ، لااقل حسن نیت خود را به مشتریان ثایت کرده اید . به علاوه اگر اشتباهی حالا به هر نحوی چه در دیافت و چه در پرداخت رخ دهد قابل پیگیری خواهد بود از این رو کسی متضرر نخواهد شد .

نماد اعتماد الکترونیک در سه سوت وب

پانوشت:اینماد، نماد اعتماد الکترونیکی، ای نماد، طراحی سایت، بهبود سئو، تجربه ی ای نماد با سه سوت وب، بهترین روش اتخاذ ای نماد

اتخاذ ای نماد را با سه سوت وب تجربه کنید

شرکت تخصصی سه سوت وب ارائه دهننده انواع خدمات در زمینه ی طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، طراحی سایت حرفه ای و … در نظر دارد برای راحتی شما عزیزان خدمات مربوط به دریافت ای نماد را در کوتاه ترین زمان ارائه دهد تا در انجام این پروسه با خیالی آسوده به نماد اعتماد الکترونیک دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 5 =